מדענים הצליחו לבודד את הגורם לאנטישמיות

במחקר לחקר המעי הרגיז התגלה במפתיע הגורם לאנטישמיות. ראיון עם החוקרים שעלו על הממצא המפתיע

את מה שחיפשו ולא מצאו מעולם ההיסטוריונים, הפילוסופים ואנשי חקר החברה, גילתה קבוצת חוקרים לביוכימיה במכון הטכנולוגי של מסצ'וסצטס. צוות החוקרים (כולם יהודים על דרך המקרה) גילו, שהמקור לאנטישמיות הוא לא אחר מאשר תולעת מעיים מיקרוסקופית.

נפגשתי עם פרופ' לודוויג קוהון, החוקר שעומד בראש הפרוייקט, במשרדו ב-MIT.

"רק אל תשאלי אותי אם מדובר במתיחת האחד באפריל" מיהר להזהיר, ואני הודיתי שכך בדיוק התכוונתי לפתוח. הוא צחק "את לא היחידה. אבל לא. זו לא מתיחה".

זה באמת גילוי מפתיע, תמיד סברנו שאנטישמיות היא דעה, או רגש. איך בכלל הגעתם…?

על דרך המקרה. המחקר המקורי שלנו עסק בגילוי תרופה לתסמונת המעי הרגיז. במהלך העבודה שמנו לב מקרה לתופעה יוצאת דופן. בשאלון המפורט שהנסיינים שלנו מילאו, אנשים דיווחו בין היתר, שלאחר קבלת הפרוטו-חיסון, כמות המחשבות השליליות בנוגע ליהודים פחתה אצלם באופן משמעותי. נסיינים שדיווחו על כ-10-15 מחשבות כאלו ביום לפני החיסון, פשוט חדלו מלחשוב על יהודים בכלל. במקרים בודדים היתה אפילו תופעה של חשיבה חיובית. מרגע ששמנו לב לכך ערכנו ניסויים והצלחנו ליצור זן של עכברים אנטישמיים במעבדה.

איך מגלים אנטישמיות בעכברים?

זה היה אכן האתגר. לקבוצת עכברים אחת החדרנו את התולעת. במקביל, יצרנו עכברים בעלי דפוסי התנהגות יהודיים טיפוסיים, לאחר מכן הפגשנו בין שני הזנים. בכל פעם מחדש, ומדובר במאות ניסויים, העכברים ה"אנטישמיים" תקפו את העכברים ה"יהודיים", ונשכו אותם למוות. אני יכול לומר היום באופן נחרץ, שהצלחנו לייצר אנטישמיות צרופה במעבדה.

למה, בעצם, שמישהו ירצה להדביק אנשים באנטישמיות?

זו כמובן אינה הכוונה, אבל כעת משזיהינו את הגורם, אני מאמין שתוך פחות מחמש שנים תמצא לו תרופה. כבר עתה יש לנו חיסון לאנטישמיות. זריקה אחת קטנה בגיל הילדות והמחוסן לא יפתח אנטישמיות בחייו הבוגרים.

זריקה קטנה וזהו? העולם ייפטר מהאנטישמיות לתמיד?

אנחנו מאמינים שתוך כמה דורות שיחוסנו, הנגיף יעלם לחלוטין, ואז כן, האנטישמיות תהיה נחלת ההסטוריה. אגב, זה גם יפתור אחת ולתמיד את כל בעיות המעי הרגיז.

גם יהודים יכולים להדבק באנטישמיות?

אחרי הכל, מדובר בתולעת מעיים. איני סבור שהיא טורחת לבדוק אם הנשא חובש כיפה. למרות היותו מחולל אנטישמיות, הנגיף עצמו אינו בררן.

איך בעצם עובד הנגיף הזה?

ובכן, את זה עדיין אנחנו לומדים. אנחנו בודקים בעיקר כיוונים של סוג של אלגריה.

אלרגיה?

כן. כל הסימפטומים תואמים. החולה באנטישמיות מפתח נוגדנים ודחייה כלפי יהודים. משהו, בקיומם של יהודים גורם לו לתחושת גרדת, שההקלה היחידה בה היא הרצון להרע להם. הסימפטומים הנפשיים הם כמו של  אדם עם אקזמה, שקשרו את ידיו שלא יוכל להתגרד.

אקזמה…?

יצאתי מהראיון כשאני מהורהרת מאד ומתגרדת קלות. מי היה מאמין שתוך כמה שנים תעלם בבת אחת כל האנטישמיות מהעולם? זה נשמע טוב מכדי להיות אמיתי.

אלא שבאופן בלתי צפוי, צצו כמה בעיות אתיות שהעלו אנשי הקהילה המדעית.

במאמר שפורסם בחודש מאי האחרון במגזין 'לנצט' היוקרתי, טען פרופ' ג'וזף קהאן מאונ' ברקלי ש"אנטישמיות אינה יכולה להיחשב למחלה. על פי האיגוד הבינלאומי של האתיקה הרפואית "מחלה" מוגדרת כמערך של סימפטומים שהמאחד ביניהם הוא הסבל שהם גורמים לחולה. מאחר שאין כל מחקר מדעי שמוכיח, שאנטישמיות גורמת סבל לאנטישמי עצמו, לרפואה אין זכות להתערב". הוא אמנם מודה שהאנטישמיות גורמת סבל ליהודים אך "למרות היותי בן לעם היהודי, ואני מזדהה כמובן עם הסבל, עדיין, כאיש מקצוע אין מנוס אלא לקבוע, שאין לאיש זכות "לרפא" את מה שאינו מחלה".

בדיון שהתפתח בעקבות דבריו של קהאן בגיליון הבא של המגזין שהוקדש כולו לנושא, עקץ אותו נשיא הליגה כנגד השמצה במילים "אין ספק שד"ר קהאן סובל בעצמו מתסמונת המעי הרגיז".

הפובליציסט הציוני יוסי גולדשטיין, פרסם מאמר דעה באתר ישראלי ובו הוא אומר: "האנטישמיות, בגלגולה האנטי-ציוני,  היא מחלה דיאלקטית והרסנית לכל זרם רעיוני. אנטישמי שמתנגד לקיומה של מדינת יהודים אינו ראציונלי משום  היה אמור להיות בעד הרעיון שיהודים יחיו הרחק מארצו.  אנטישמיות בשמאל, כמו שרואים היום במפלגת הלייבור הבריטית, היא סתירה לכל מה שהשמאל מסמל: חופש, אחווה, הומניזם, שיוויון . ואם זאת, נדמה כאילו אנטישמיות היא כלל על מכונן, שעליו מסכימים מכל הזרמים המנוגדים אלו לאלו, כך שאפילו אם לא היתה האנטישמיות מחלה ביולוגית, היא ללא ספק מחלה של השכל".

האמירה הקשה של גולדשטיין עוררה התנגדות בקרב רבים מחברי הקהילה היהודית "הכללה היא אם כל חטאת" כתב מישהו בתגובה "לכנות כל שונא יהודים "אנטישמי", זו בדיוק אותו סוג של הכללה והטלת רפש על ציבור שלם, כמו שעושים  הגרועים באנטישמים".

אבל מאז עלו קשיים נוספים. ד"ר ג'ודית בטלרסקי מהמכון לחקר טענה, שמאחר שאנטישמיות היא בראש ובראשונה דעת-חברתית גם אם מקורה ביולוגי, לא יהיה מוסרי לשנות דעה בעזרת טכנולוגיה רפואית: "למרות הסתייגותי הנחרצת מכל ביטוי של אנטישמיות, ובמיוחד מעצם היותי  יהודיה גאה, לעולם לא אוכל להסכים להתערבות כה גסה בחופש האדם, זכויותיו וכבודו. זהו מדרון חלקלק: מחר ימציא מישהו תרופה כנגד חשיבה שמאלנית, או חיסון מפני  הומוסקסואליות או קוויריות, ואולי, למה לא,  כנגד חשיבה חברתית עצמאית בכלל? אין זה אלא חלומו של כל עריץ פאשיסטי?  אם נסכים לשימוש בתרופה כנגד אנטישמיות נמצא את עצמנו בסופו של דבר כעדר כבשים משובטות וצייתניות כמו במשטרים האפלים ביותר!".

"לא כל שונא ישראל הוא אנטישמי". אנטישמיות, אילוסטרציה
"לא כל שונא ישראל הוא אנטישמי". אנטישמיות, אילוסטרציה

הסתייגות נוספת השמיע פרופ' אלברט לוין מאונ' ניו יורק. לטענתו "הבעייה האתית העיקרית היא בכך שהחיסון אמור להינתן לתינוקות שטרם גיבשו לעצמם תודעה חברתית פוליטית. אין בשום תורת מוסר כלל שקובע, שמותר להחליט בעבור ילדינו מה תהינה עמדתם החברתית העתידית". לוין מסכים, שעל פניו אין כל תועלת לאדם בהיותו אנטישמי אך לדבריו "מי יהיה זה שרשאי להכריע, מה טוב לאדם ומה לא, למעט האדם עצמו?".

חיזוק נוסף למחנה המתנגדים הגיע מהפילוסוף וההסטוריון היהודי צרפתי ז'ן דרעידה, שמתנגד נחרצות אפילו לעצם הדיון. לדידו, אנטישמיות היתה מאז מעולם הגורם היחיד לכינון הגדרה עצמית יהודית. "ללא אנטישמיות אין יהדות", קבע. "שימוש בחיסון כנגד אנטישמיות יהיה גרוע יותר מאשר ניסיונם של הצוררים להשמיד את כל היהודים. ניתן לדמיין יהדות ללא יהודים", קבע, "אבל לא – יהודים ללא יהדות. ומאחר שאין יהדות ללא אנטישמיות, הכחדת האנטישמיות תהיה בבחינת הפעולה האנטישמית האולטימטיבית".

הסתייגות נוספת הגיעה מהארגון להגנת הטבע.הדובר, ג'פרי פרידמן, קרא לאסור את פיתוח החיסון, מחשש שיביא להכחדת זן נוסף של חי מהטבע "גם לתולעי מעיים מיקרוסקופיות מותר לחיות" טען, "כולנו יודעים טוב מאד איך זה הסתים בפעם הקודמת כאשר היהירות האנושית ניסתה להציב עצמה כגזע העליון היחיד שמנצח את מלחמת ההשרדות הדרויניסטית. לעולם לא עוד!".

התגלית הרפואית, שהתחילה סברו כי מדובר בעניין רפואי גרידא, התגלגלה לכלל סערה ציבורית פוליטית מתוקשרת. בראיון לרשת IDD האמריקנית, אמרה  יו"ר  האיגוד לפמיניזם חדש בישראל, ש "אם כי היא מברכת על התגלית המדעית, יש להשהות את פיתוח החיסון עד שיתגלה חיסון דומה כנגד איסלמופוביה. עד שזה יקרה, אל לו למדע להתערב בעניינים פוליטיים וחברתיים מובהקים".

בתוכנית הטלויזיה הצרפתית אירח פברואר פישו פאנל רחב של משתתפים, ביניהם עינמואה אלפרי, מנכ"ל המשרד הישראלי לתרבות, ד"ר שוורץ, יו"ר עמותת "רופאים ללא שום גבולות", וראש הועדה לזכויות אדם רפואיות באו"ם, מר מוחמד גידופי הסורי. גידופי התעקש לטעון, שאנטישמיות אינה תופעה קיימת, היא פרי המצאתם של יהודים אינטלקטואליים שכל מטרתם היתה לשלול הפלסטינים את זכויותיהם. הוא איתגר את פתיחותם הליברלית של היושבים כאשר כינה את השואה "המצאה מצוצה ממוחם המעוות של היהודים" אך זכה למחיאות כפיים כשעז לומר באומץ את דעתו, ש "חבל שהיטלר לא סיים את העבודה".

לאחר לכתו  מנה עמנואה אלפרי את תרומתם של היהודים לאנושות: "היהודים היו תמיד במרכז מהפכות ותמורות עצומות. משה הביא את המונותואזם לעולם.  ישו, שיש לזכור שנצלב כיהודי, הביא איתו את  ההומאניזם והסוציאליזם לעולם הנוצרי. קרל מרקס, ששינה את העולם עם רעיון אחוות העמים, ולמולו איין ראנד, שברעיונותיה הקפיטליסטיים העניקה לעולם שפע של אריכטקטים. הקלונוע של אייזנשטיין, הפילוסופיה של ויטגנשטיין, עקרון ההפרכה של פופר, ההומניזם של לסינג ולוינס ולא נשכח את התורמים היהודים הגדולים לספרות, למוסיקה, לרפואה, לטכנולוגיה, לכימיה ולפיסיקה, לתורת הנפש. שנאת יהודים היא בהכרח מחלה, הרי מה הקשר בין יהודי כפרויד, לאיינשטיין או בין מרקס למילטון פרידמן?  ברור מייד, שבין כל משני העולם האלו אין שום מכנה משותף".

"למעט העובדה, שהם שינו את העולם" העיר פישו ביבושת "ואולי", הוסיף, "העולם לא כל כך אוהב שמשנים אותו?"

דבריו של פישו היכו גלים. ברחבי העולם אנשים שמו לפתע לב לתרומה של היהודים למהפכות.  במאמר מערכת תחת הכותרת "פורסט גאמפשטיין- יהודים ומהפכות" סקר ה"גרדיאן" הלונדוני את כל ההסטוריה המערבית באספקט של חתרנות יהודית. אכן דומה, שלמרות מספרם המזערי יחסית לאוכלוסיה, יהודים  בכל תקופה עמדו במרכזו של כל חורבן. משה והמונותאיזם שהביא את הקנאות הדתית לעולם, ישו שהפך את רומא מאימפריה נהנתנית לאומה מסתגפת ומתפוררת, זיגמונד פרויד שבגללו כולנו סוטי מין לא ראציונליים החיים בזמן מרחב  איינשטייני  שאינו ניתן להבנה בחרדה מתמדת ממלחמה גרעינית שאבותיה הם אופנהיימר ופיינמן. שלא לומר, המרקסיזם הקומוניסטי ותחלואיו, הקפיטליזם החזירי והנצלן של הרוקפלרים והרוטשילדים, האימפרליזם הבריטי של ד'יזראלי, היהודי צוקרברג שהפך את כולנו למכורים אובדניים באסון הפייסבוק שהמיט על העולם ולבסוף–ההמצאה הגדולה האחרונה של המוח  היהודי, שהיא  בהכרח גם התוצר המשוכלל ביותר של רוע אנושי- הציונות.

לאור כל זאת תתכנס בחודש הבא ועדה מיוחדת של האו"ם שתקבע האם יש לרפא את העולם מיהודים על ידי הזרקת נגיף האנטישמיות לכל ילד, במחיר של הדבקתם בתסמונת המעי הרגיז. רק הסוגייה האתית תעמוד בו לדיון. לעניין התקציב , המיליונר יהודי  ג'ון סירוס כבר התחייב למממן את פרוייקט במידה ויאושר על ידי הוועדה. בהכרזתו הדרמטית טען בין היתר, ש"הגיע הזמן שהאנושות תהיה תמימת דעים ולו על נושא אחד. מאחר שאנטישמיות היתה מאז ומעולם גורם מאחד בין יריבים, ומכיוון שהיום מאפשרת הטכנולוגיה לייצר אנטישמיות במעבדה, הזרקת אנטישמיות לכל אדם בעולם יהיה הדבר המוסרי ביותר שניתן לעשות למען האנושות וההוכחה הניצחת לתרומתה של יהדות לשלום העולמי"

(פורסם לראשונה בערוץ 20)

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com. ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

%d בלוגרים אהבו את זה: