פרו-רגרסיביות

 

בעקבות בחירתו של טראמפ, פרופ' בן ישראל כתב על הפערים ברמת ההשכלה בארה"ב

"…מצב היכול להסתיים בריאקציה ונסיגה לאחור (עיין ערך המהפכה השיעית באיראן או דאעש אצל הסונים), או במהפכה חברתית חדשה, שתשנה מן היסוד את ערכי החברה והכלכלה. נראה שאמריקה בחרה השבוע בדרך הראשונה."

פרופ' בן ישראל היקר.

האם נתת דעתך על רמת ההשכלה בארה"ב?

אתה ברצינות סבור, שהעשבים השוטים של מדעי הדשא הפרוגרסיביים – הם קידמה? הם הבשורה המהפכנית לחברה – טובה יותר?

האם הלך רוח שעל פיו לא נחשב חוקי שמישהו ירגיש רע עם עצמו, הוא הנאורות? הנאורות ה"חדשה, שהיא הכניסה של האדם לחוסר הבגרות שלו, שחברה אשמה בה, כולם אשמים בה ורק לא הוא?

זו קידמה?

האם אתה סבור ברצינות, שבעידן של טכנולוגיה שמאפשרת לכל אדם לדעת כל דבר – הוא העידן שבו מספר קטן של נבערים יהירים בתקשורת מחליטים איזה "נארטיב" לתווך לעם, ומה מותך המציאות להסתיר ממנו, לעוות דיווחים כדי שיתאימו לדוקטרינה וכך שהציבור לא מסוגל לדעת מה באמת קורה, אך פעם זו מהפכת יידע?

האם נתת דעתך לכך, שהרוח הרעה במדעי הרוח זלגה זה מכבר למדעי הטבע ועתה ניוטון ואיינשטיין נחשבים ל"מדע מערבי גברי מדיר מהשיח" ובשיא הרצינות דורשים שם ללמוד את המדע של מכשפים אפריקאים? (זו עובדה מתועדת).זו השכלה?!

האם שמת לב שזה-מכבר לא מלמדים היסטוריה  אלא – בעיקר מתמקדמים בגנאולוגיה של כתיבת ההסטוריה, כי ממילא הכל לגמרי סובייקטיבי, וזאת כאשר בפילוסופיה מלמדים שגם סובייקט לא קיים?

ואם אין סובייקט- על מי פועל הציווי הקטגורי? היכן שוכן החוק הפנימי, הציווי הקטגורי, כשה"אני" אינו אלא פרט חלקי בתוך על-אורניזם נשלט מלמעלה?

יצא לך לשמוע איך מנהיגות דמוקרטיות מדברות אל הציבור שלהן, כמו גננת מניפולטיבית בגן לילדות מעוכבות? מפה ייצא המוסר החדש?!

ישנם, אכן, פערי השכלה בארה"ב אלא, שכלל לא בטוח לרעת מי הפער. ככל שרואים יותר מה הולך שם, באייווי-ליג (על מכללות אני כבר לא מדברת) – שנאת העובדות, תפיסת האמת-כפאשיסטית וגזענית, דחיית כל התפיסה שקיימת מציאות או עולם חיצון – כי הכל בשפה – ואת השפה מהנדסים באלימות – כדי לקיים את החוק החשוב ביותר, שהוא, שאף מאותגר , אף קבוצה אתנית, מיגדרית או אחרת -לעולם לא יחושו "לא טוב" עם עצמם. זוהי השכלה?! אלו הם הבוגרים, שאתה סבור ברצינות, שמסוגלים להוביל למהפכה לחברה טובה יותר?

טראמפ הוא אכן ריאקציה. אבל הוא ריאקציה למהפכה שססימתה "אל-תחשוב!"- משום שבשיא הרצינות הם סבורים, שכל מחשבה במיוחד כזו של גבר מערבי לבן ומשכיל, בהכרח מכילה גזענות והתנשאות.

הריאקציה של טראמפ הגיעה ברגע האחרון, רגע לפני שאתה עצמך, כגבר מערבי לבן משכיל ופריווילגי – יוצא ממש הלכה למעשה מחוץ לחוק, על מחשבות שעלולות להיות לך כאנס פוטנציאלי, כגזען פוטנציאלי וכאדם המטיף ומסית לתרבות המערב המדירה והמכוננת את האורייאנט כנחות, אלים ופרימיטיבי.

זה עלול עדיין לקרות. ההדרדרות הזו- של שלילת כל תבונה- אם תעצר- אז האוויל הזה, טראמפ- ייחשב לאדם שעשה יותר למען התבונה האנושית מאשר אריסטו. ובצדק!

על איזו הגות עמוקה אתה מדבר, כשאתה משווה השכלה נוכחית – למצבו של הטוקבקיסט?!

הטוקבקיסט היום, גם חסר ההשכלה הפורמלית, הוא זה העומד המום לנוכח הריאקציה לנאורות, למהפכת המדע, לקידמה – ובאמת לא מבין, לא מבין, איך כל זה ייתכן. איך זה קרה.

המפלגה הדמוקרטית, ששיווקה את מהפכת האנטי-תבונה, היתה חייבת להסתלק ממפת ההסטוריה. טראמפ הנבחר הוא תקלה, שכל כולה באשמת התקשורת – אשר במשך שנים סיננה כל פיסת מידע שלא התאימה לאינדוקטרינציה המהפכנית והותירה את הציבור בארה"ב ללא כל אינפורמציה אמינה על הנעשה באמת. במצב כזה, בלית ברירה הרשתות החברתיות יזמנו הקימו מערך חדשותי חלופי, של מתנדבים בלא שכר – שהשקיעו את מרצם בזמנם הפנוי ללמוד, לדווח, לחקור, לנתח – כל מה שהתקשורת המגוייסת כולה – לא סיפקה מתוך יהירות שפלה כאילו תפקידם הוא להכתיב לציבור מה עליו לחשוב ומה עליו לדעת ומה אסור בתכלית האיסור- שידע. הרשתות החברתיות אכן סילקו את הפרוגרסיבים ממוסדות השלטון ואתה, כגבר מערבי לבן ומשכיל – צריך להיות הראשון שמודה להן על כך. עונת הצייד שלך אנשים שכמוך היא כבר בעיצומה. הקונפורמיזם מצד האיטלקטואלים, יישור הקו עם היהירות של האינטלקט העקר, האנטי-אינטלקטואלי – לא נתפסת! הלוא אתם הקורבן הראשון של המהפכה החומניסקאית-חומסקיאית. שאפילו הוא עצמו חזר בו ויצא כנגד הפוסטמודרניזם שהעלה אותו.

המהפכה הפרוגרסיבית היתה ללא ספק גורמת לקאנט לחדול מלהאמין בקיומה של תבונה אנושית, גם לא זו – הצרופה. אם "אזור אומץ" לחשוב בכוחות עצמך הוחלף ב"אל תחשוב לעולם" כי מחשבה עלולה להיות לא שיוויונית – אז תודה רבה לאל על הרגרסיה מהפרוגרסיביות.

‏שישי 11 נובמבר 2016‏

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

בלוג בוורדפרס.קום. ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

%d בלוגרים אהבו את זה: