סגנית יו"ר הקרן לישראל החדשה הגיעה לישראל ועוכבה בכניסתה

ג'ניפר גורביץ' , סגנית יו"ר הקרן לישראל החדשה (NIF) שהגיעה לארץ כדי לקחת חלק במפגש מועצת מנהלים של הקרן, עוכבה על ידי רשת ההגירה ונשלחה לתשאול בעניין קשריה של הקרן על תנועת החרם על ישראל, ה-BDS

גורביץ' הזדהתה כ"יהודיה וציונית" ולשאלתם ענתה שהיא עובדת עבור שתי"ל ארגוו שמייעץ  לארגוני חברה אזרחית בישראל. לשאלה, האם יש לה קשר עם ארגוני החרם, ענתה בשלילה.

היא שוחררה לאחר עיכוב של כשעה וחצי. מאוחר יותר, לאחר התערבותה של טליה ששון , יו"ר הקרן לישראל החדשה, התקבלה התנצלות מטעם רשות ההגירה.

ששון הגיבה על האירוע ואמרה כי"העיכוב של בעלת תפקיד בכיר בקרן החדשה — וראש הפדרציה של סן פרנסיסקו לשעבר — בכניסה לישראל הוא מעשה חמור של הפחדת פעילה חברתית בגלל פעילותה למען ישראל והחברה הישראלית. ממשלת ישראל בראשות נתניהו רודפת פעילי זכויות אדם ישראלים כבר זמן מה, וכעת המדיניות הזו מופנית גם כלפי יהדות התפוצות. מעצרי ראווה כאלה לא ירתיעו את הקרן החדשה לישראל, עובדיה והארגונים הנתמכים על ידה מלהמשיך לפעול למען השלום, סיום הכיבוש והצדק חברתי בישראל".

הקרן חשראל החדשה, ביסודה של קרן פורד  היא ארגון גג המרכז  וממן אלפי ארגונים חברתיים בישראל. ב2011 הקרן לישראל החדשה התנתקה מקרן פורד, בעלת האוריאנטציה האנטישמית .

על פי NGO monitor ארגון העוקב אחר עמותות חתרניות בישראל במימון זר: "לאחר ועידת דרבן, ובתגובה לשימוע בקונגרס האמריקאי, נשיאת הקרן, סוזן ברספורד, התנצלה והתחייבה "להפסיק את המימון לארגונים חתרניים", כולל ארגונים הקוראים לחיסולה של מדינת ישראל. מימוש התחייבותה לא יושם באופן עקבי, ורבים מהארגונים הלא ממשלתיים פלסטינים פוליטיים המקדמים את אג'נדת דרבן עדיין זוכים לתמיכתה של קרן פורד."

על פי מחקר של  NGO monitor למרות הכחשותיהם של בכירי הקרן, "הקרן החדשה לישראל", ממשיכה לממן ארגונים לא ממשלתיים כגון עדאלה, שוברים שתיקה, מגזין 972+, ורופאים לזכויות אדם-ישראל, הפעילים בקמפיינים התורמים ל-BDS ולדה-לגיטימציה של ישראל."

ארגונים אלו  נוהגים להבליט ההאשמות הבלתי מבוססות של "פגיעה מכוונת שיטתית ורחבה בפלסטינים"; "פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות"; ו"הפרות חמורות של המשפט ההומניטרי הבינ"ל". בין היתר ארגוני הקרן אחראיים למסקנות מוטות ומוטעות  בדו"ח גולדסטון  מטעם האו"ם שעל פיהם המסקנה היתה שישראל ביצעה פשעי מלחמה במהלך "עופרת יצוקה".

רק לאחר שהנזק כבר נגרם, מצא השופט ריצ'רד גולדסטון שהיו הטעיות מגמתיות  בעובדות שנאספו עבורו על ידי ארגוני הקרן וחזר בו: "אם הייתי יודע אז מה שאני יודע היום, דו"ח גולדסטון היה מסמך שונה", כתב. הוא  אף ביקר בחריפות את המועצה לזכויות אדם של האו"ם ואמר כי אין ספק שהיא מוטה נגד ישראל ".

בדו"ח שהוכן על ידי ארגון "אם תרצו" עולה ש"  92% מבין הציטוטים המעלים טענות נגד ישראל בדו"ח גלדסטון, מקורם בארגונים הממומנים על ידי "הקרן החדשה לישראל".נראה שבלא פרסומי הקרן, לא היה לדו"ח גולדסטון ביסוס לרוב טענותיו השאובות כביכול מארגונים ישראלים. יש כאן תופעת "פורפטום מוביולי" מדהימה. הארגונים הלוחצים להקמת הועדה, הם אותם הארגונים עליהם מתבסס הדו"ח כדי להצדיק את טענותיו נגד צה"ל וישראל, כאשר חלקם הגדול של ארגונים אלה נתמך מידי ה"קרן החדשה לישראל"." ניתן ללמוד עוד על פעילותה של הקרן לישראל החדשה במאמר תמציתי כאן, של עקיבא ביגמן באתר "מידה".

לקרן פורד, שהורידה פרופיל מאז  2011 והפועלת בחסות הקרן לישראל החדשה, נודעו גם קשרים עמוקים עם צמרת בית המשפט העליון, בתקופה שבה דורית ביינש כיהנה כנשיאה בו.

בפגישה שערכה בלשכתה אירחה בייניש עוד בהיותה נשיאת בית המשפט העליון את  נשיאת קרן פורד, אליעזר יערי מנכ"ל הקרן החדשה לישראל לשעבר, ונטע זיו סגנית נשיא הקרן לישראל חדשה.כמו כן סגן נשיא קרן פורד בישראל, אהרון בק, חבר הנהלת "בצלם" ומנהל קרן פורד בישראל ולארי גרבר נשיא לשעבר של הקרן החדשה לישראל , איש משרד החוץ האמריקאי ומנהל הסיוע לרשות הפלסטינית ביו"ש.

פגישה זו הניבה תרומה של 20 מיליון דולר לקרן לישראל החדשה. יש לציין, שקשרים מסוג זה הם בניגוד לחוקים שביניש עצמה קבעה ב"כללי אתיקה לשופטים" על פיהם, בין היתר: "שופט לא יהא מעורב בפעילות של איסוף כספים." ולמרות החשש לניגוד אינטרסים, העמידה בייניש את עצמה בראש ההרכב של השופטים בכל העתירות הנוגעות למאחזים ביהודה ושומרון, שרובן ככולן הוגשו על ידי ארגונים הנתמכים על ידי הקרן החדשה לישראל.  לאחר שנשאלה על העניין התקבלה תגובת ההכחשה של דוברות בתי המשפט:

"יובהר באופן חד משמעי כי נשיאת בית המשפט העליון השופטת דורית בייניש לא לקחה חלק בשום אירוע של הקרן החדשה לישראל. ביקורים של ארגונים שונים בבית המשפט העליון מתקיימים ללא קשר להשתייכות פוליטית." בנוגע לעבירה האתית של גיוס תרומות לא היתה התייחסות.

beinishpat1
תמונה שנמחקה מאתר הקרן אך פורסמה בעמוד  של שמוליק פיקסמן: נשיאת קרן פורד סוזן ברספורד, נשיאת בית המשפט העליון לשעבר דורית בייניש.מנכ"ל הקרן לישראל החדשה לשעבר אליעזר יערי. נטע זיו, סגנית לשעבר של הקרן לישראל החדשה. דיויד צ'יאל, סגן נשיא קרן פורד . אהרון בק מנהל קרן פורד וחבר הנהלת ב"צלם" לשעבר. לארי גרבר נשיא לשעבר של הקרן לישראל החדשה

בניגוד לנטען כי בייניש לא לקחה חלק באירוע,  התמונה שעלתה אל אתר "הקרן לישראל החדשה" תחת הכותרת "הפסגה הנשיאותית" מוכיחה כי הפגישה אכן התקיימה. התמונה הוסרה מהאתר כעבור זמן קצר.  בנוסף העיתונאי יואב יצחק פרסם תחקיר באתרו news 1  שבו העלה חשדות נוספים לגבי בייניש, על פיהם הפעילה את סמכותה למנוי שופטים לעליון על מנת לסייע לבעלה, יחזקאל בייניש, לחמוק מהאשמות בעבירות מרמה.

גם חלקו של המליונר היהודי ג'ורג סורוס אחד מהתומכים והממנים של ארגוני החרם על ישראל, לא נפקד. איתי ראובני מדווח במאמר באתר "מידה" על קשריו הרחבים של סורוס עם הקרן לישראל החדשה, ובין היתר הקרן החדשה לישראל קיבלה מסורוס "מענק בסך 837 אלף דולר בשנת 2015 לתמיכה בפרויקט של "תוכנית הרמן שוורץ למשפט וזכויות אדם". מטרת המענק היא "חיזוק יכולות הלובינג המשפטי של צעירים פלסטינים בעלי רקע משפטי על ידי למידת תואר במשפט הומניטרי בארה"ב, יחד עם אפשרויות התמחות בישראל".

מכל הדברים עולים ספקות ממשיים באשר לתום ליבה של הקרן ולאופייה הציוני של מנהליה, ועולה חשד שהקרן לישראל החדשה פועלת לכאורה באופן חתרני על מנת לשנות מהיסוד את אופיה של מדינת ישראל .  יעדיה, כפי שאולי בא לביטוי בדבריה הסמנכ"לית לשעבר של הקרן לישראל החדשה, חדוה רדיצקי ושנחשפו  לאחרונה על ידי ויקיליקס: "היעלמותה של המדינה היהודית לא תהיה הטרגדיה שהישראלים חוששים ממנה, משום שהיא תהפוך לדמוקרטית יותר". העיתונאי ארא"ל סגל מדווח כי דבריה נכתבו במסמך מסווג שנשלח מהשגרירות האמריקאית לוושינגטון ב-25 בפברואר ועליו חתום לואיס ג'י מורנו, סגן ראש המשלחת האמריקאית.

הקרן לישראל החדשה מממנת ארגונים הפועלים נגד מתנחלים. וכמו כן למען זכויות הבדואים בנגב, תמיכה והפעלת ארגונים למען מסתתנים, הגשת מאות עתירות לבג"צ בשמם של פלסטינים כנגד מדינת ישראל, מסתננים ומיעוטים, מנהלת קשרים ושיתופי פעולה עם ארגון החרם על ישראל ובכלל זה מפעילה אתר שנועד לסמן חברות ישראליות שמנהלות עסקים עם תעשיות ביו"ש. כמו כן הקרן מממנת את הארגונים "שוברים שתיקה", "בצלם", "עדאלה"- ארגון פלסטיני החותר כנגד קיומה של מדינה יהודית, ועוד 900 עמותות  לזכויות אדם בישראל, שרובן ככולן פועלות כנגד מדינת ישראל כמדינה יהודית.

כך, שכאשר רשות ההגירה עיכבה  היום לחקירה את סגנית יו"ר הקרן, על פניו נראה, שהיתה לכך עילה. ובינתיים הספיקה גורביץ' למנף את האירוע  לשם גיוס תרומות לקרן. באתר של הקרן כתבה: "אנחנו עוצרים עכשיו את ביבי, סמוטריץ', בנט וכל מי שינסה להשתמש במשטרה נגדנו."

16684372_1420484451318371_7305773819358297259_n
ג'ניפר גורביץ', סגנית יו"ר הקרן לישראל החדשה, מממנפת את העיכוב בנתב"ג עבור מסע תרומות לקרן

6 תגובות בנושא “סגנית יו"ר הקרן לישראל החדשה הגיעה לישראל ועוכבה בכניסתה

הוסיפו את שלכם

 1. כל הסיפור הזה הוא צביעות שאין כדוגמתה. בכניסה לארה"ב נדרשת ויזה. אני מכיר כמה אנשים שלא קיבלו ויזה מסיבות שונות. בכניסה לארה"ב מתשאלים אנשים ומעכבים אותם למטרת כניסתם. אז מה הבעיה אם שאלו את הגברת השמאלנית מאמריקה כמה שאלות. מה הרעש. אה אה, היא שמאלנית, אסור לתשאל אותה. צביעות במיטבה.

  אהבתי

  1. צביעות? בשמאל? לא ייתכן…!

   וברצינות: בבסיסו של השמאל העכשווי ישנם שני עקרונות

   – הבסיס המוסרי, שיח זכויות אדם, שעל פיו, לא מוסרי לעשות הבחנות בין אדם על פי דתו, גזעו וגם – אזרחותו.
   כך שכל הפריוילגיות שיש לאזרח בארצו – בטלות. ולהפך. מאחר שאזרח קשור למוסד כוח – יש לו בעיקר חובות כלפי לא-אזרחים, במדינתו ובכל העולם.
   זהו עקרון מוסרי נוקשה מאד וטהרני מאד- שמטשטש גם את ההבחנה בין אוייב לידיד.

   מנגד – הבסיס המטאפיזי הוא ש"הכל פוליטי" – במובן שכל אקט אנושי הוא חלק ממאבקי כוח.

   אלא, שבמאבק כוח הכל מותר – אין בו צדק, אמת, או מוסר (למעט בדרך כלל מעשים לא חוקיים ממש) – ושם החובה היא רק לנצח, כשהמטרה מקדשת את האמצעים
   כך שלא מדובר פה סתם בצביעות ובחוסר רפלקסיביות אלא בהפעלה שונה והפוכה – כל פעם של עקרון אחר. ירצו, יטענו בשם זכותה של הקרן להוביל למדינה מוסרית יותר על חשבון היהודית. לשם השגת המטרה – אין מוסר יש רק מאבקי כוח.

   אלא, שלא יתכן שמי שמאמין באמת שהמציאות אינה אלא אוסף של מאבקי כוח יטען בה בעת גם למוסריות כלשהי.
   והנס הוא שעולה מכך שאם כל פוליטי, והמטרה מקדשת אמצעים יוצא, שמוסרי זה תמיד מה שהשמאל עושה. גם כשהוא פועל ישירות כנגד המוסר שלו ופוגע בזכויות אדם

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

בלוג בוורדפרס.קום. ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

%d בלוגרים אהבו את זה: