בחרדי חרדים

בילדותי, שהיתה תקופת נעוריה של המדינה, היה לכולם הרבה פחות ממה שיש היום לאלו שנחשבים לעניים, כך שגם אנחנו, שנחשבנו יחסית לעשירים, היינו קונים מיץ פטל מרוכז. זו היתה השתיה הממותקת (והמיותרת, יש לומר), היחידה שיכולנו להרשות לעצמנו. ונדמה לי לא היה ילד שלא עבר את החוויה הלא נעימה ולגם בטעות הישר מהתרכיז.
אני רחוקה כרחוק החולד מהכוכבים מעולם הדת.
היהדות לא עניינה אותי ועכשיו גם מאוחר לי מדי להתענין. צברתי יותר מדי התנגדויות. אני רואה עצמי אדם של היום ולא של האתמול. אפילו הטקסים הקטנים הסימליים לא מעניינים אותי. אצלנו בבית האנגלי הגוי היה זה שטורח לקנות נרות חנוכה ואני- נגררת בחוסר חשק לקיים חמש דקות מצוות הדלקת נרות רק עבור הילדים. אורח חיי בעיני הדתיים הוא הפקרות מוחלטת. הם לא היו סובלים דקה במחיצתי הכופרת וזה בסדר כי לא הייתי יכולה לראות את עצמי מבלה דקה במחיצת הכללים הנוקשים והמיותרים עבורי, שלהם.
וכמובן לכל דבר יש מידרוג. והחברה החרדית האנטי ציונית היא היא הסמן הקיצוני של חוסר סובלנות שלי לדת. אין שם ולו דבר אחד שמקובל עלי. אני חשה בוז למנהגיהם המוזרים, הלא הגיוניים וכעס על כך שכספים מהקופה הציבורית עוברים אליהם כשהם עצמם לא מוכנים לתרום את התרומה הבסיסית לאזרחות ישראלית, השירות הקדוש בצה"ל.
אבל כל עוד רק חשבתי כך גם אז הבנתי, בניגוד לחברי בשמאל, שגם החרדים אזרחים.  ומה לעשות? בדמוקרטיה הענינים מתנהלים רק על דרך משא ומתן כוחני להשגת מקסימום כוח למטרה של הקבוצה שלך.  ושהכינוי "פרזיטים" שייך לטרמינולוגיה בולשביקית שעל פיה כל האזרחים שווים, אלא אם אינם שייכים למפלגה ואז הם אינם חלק מה"קולקטיב".
זו תפיסה אנטי דמוקרטית שעל פיה, כדי להמשיך לחשוב על עצמנו כדומקרטים – צריך לחשוב על מי שאינו חבר מפלגה כלא-אדם. וזה תמיד מסתיים ברצח המוני
מאז התבגרתי עוד קצת ועתה אני חושבת על החרדים בישראל כעל מיץ פטל. ללגום ממנו כתרכיז – זה מגעיל. אבל זה לא אומר שהתרכיז מיותר. להפך. במיוחד היום, בעידן של פרוגרסיביות מטורללת, כשהיהדות של המדינה מאויימת ממש על ידי למניגים נטולי ראש השועטים בריצת מרתון קבוצתית ללא מנהיג אל עבר העתיד האוטופי הלא נודע, שדווקא כן נודע – כי כשמביטים באותם רעיונות במקומות אחרים – שבהם רצי המרתון האלו מקדימים את הלמינגים שלנו, קו המטרה ברור ומה שיותר ברור – שמדינת יהודים אינה נמצאת באוטופיה הזו – אני מודה לאלוהים, שבקיומו איני מכירה, על החרדים.
החרדים, על מנהגיהם המוזרים, הם תרכיז יהדות. (ואני דוחה בשאט נפש את כל השמאלנים החילוניים שטוענים ש"זו לא היהדות האמיתית". כן….!  אני מנהלת ויכוחים עם נאצים ברשת וגם הם טוענים כך , שכולנו לא היהודים האמיתיים. שמאלנים הם לא ברי הסמכא לעניני יהדות אמיתית, ממש כמו שהנאצים לא.
אף אחד, למעט החרדים, לא אמור ללגום מהתרכיז. אבל מעצם קיומם הם מבטיחים, שבכל מקרה, מה שלא יהיה, כל תרחיש שיעבור על העולם או על מדינת היהודים – הם משמרים את הDNA התרבותי. ששום דבר ממנו לא נרצה לאמץ, אבל אם רק נמהל אותו בכוס המים הזו – כלל ישראל – ניתן יהיה לאחזר את הזהות היהודית שלנו מחדש.
כל יהודי הוא חרדי "מהול" . אני מכילה ערכים של התרכיז ברמות הומאופתית, אין ולו פרודה אחת ממני שהיא יהודית אבל ה"מים" שלי זוכרים שפעם היו שם מינונים כאלו או אחרים. ישנו תת מודע קולקטיבי. והזכרון אינו רחוק כל כך. אם סבתי היה אדוקה. משפחת סבתי נרצחה בשואה בשל יהדותה. זו לא הסטוריה אישית כל כך רחוקה. אבות אבותי היו יהודים מאמינים מתחילת השושלת -שהתחילה לפני 3000 שנה ובין אם זה מוצא חן בעיני או לא – זו הזהות שלי.
והיום, כאשר כל סוג הזהויות, כולל אפילו זהות מגדרית , נתונים תחת התקפה אידיאולוגית מסוכנת ורדודה. אני נאלצת להאחז בכל כוחי בשולי זהותי המאויימת. לא רק, אך בין היתר גם משום שגם אם אני אשכח שאני יהודיה – אוייבי היהדות לא שוכחים. ואם נדחה מעלינו את ההמשכיות הזו שהגדירה אותנו אלפי שנים, לא נאבד באמת את היהדות, אבל נאבד את שותפות הגורל.
וכך ניתן יהיה לטבוח בנו שוב, כשאנחנו בטפשותנו ההיסטורית עושים שוב את אותה טעות: ברגע שמתגלה אוייב ליהדות, אנחנו תמיד נקריב קבוצה משלנו. מתוך הנחה מטופשת שהקבוצה הזו אחראית לכל השנאה נגדנו.
והאירוניה היותר אכזרית היא, שכל זרם או קבוצה עושים את אותו הדבר לזרמים האחרים. וכך עולה, שאנחנו בעצמנו מזמינים את האויב הגדול ביותר שלנו – לחסל את כל הקבוצות כאחת. למעשה זו ההוכחה שקיימת אצלנו מסורת עקבית אימננטית הטבועה אצלנו בגנים:  החל מחורבן הבית, אנחנו תמיד נוהגים בדיוק כך.
לכן אני מודה פה לחרדים על היותם. אני חושבת שחשוב לנו קיומית שיהיו פה יהודים שגם אם אינם תורמים דבר  אחר לחברה הישראלית , הם נהרגים למענה על אוהלה של תורה. ועד כמה שהביטוי הזה הפך ללעג וקלס בפי מי שמנסה לברוא "אדם חדש" נטול זהות. הסטוריה, אתוס או דת ויוצר כך בכל דור מחדש מפלצות פרנקלשטניות של בורים ועמי ארצות מבולבלים ואובדניים, הביטוי הזה דווקא אומר לי – מיץ פטל. התרכיז שכולנו מהולים בו וטוב מאד שכך.
אין לי שום זיקה לצורת גיור. מצידי, שיגיירו כל כלב בן 13 עם ברק-מצווה בכותל. אלא, שאם נסכים לכל סוג גיור. היהודים הפרוגרסיביים של הקרן יקדמו "גיור" על ידי יריקה מפי אפיפיורית רבנית, אכילת חול מהר הבית וחירבונו על דגל בתחת – ואז כל עובד אלילים אפריקאי שיזכה מרגע זה להיות מוחל תחת חוק השבות.
וזה באמת יהיה סופה של המדינה היהודית כי אם כל אחד ייחשב יהודי, מי שלא יחשב כיהודי זה רק היהודים עצמם. ולתפארת מדינת כל אנטישמיה.

9 תגובות בנושא “בחרדי חרדים

הוסיפו את שלכם

 1. הטעות לוגי מבוססת על ההשוואה בן יהדות ועם ישראל. יהדות הוא פרי יצירה של הגלות ויצאה לגלות.
  כשנכיר תפקידו של ישראל הפרט ובכלל נכיר גם איך יהדות הוא חלק הארי שחוסמת אותנו מזה.

  אהבתי

   1. ביטול או איפה מעמידם מסורות, מנהגים ותרביות של הגליות בשלב של קיבוץ גלויות ?
    השיבנו יהוה אליך ונשובה חדש ימינו כקדם.

    אהבתי

 2. השנאה מקלקלת את השורה. כחרדי, אני לא מבין למה כשמפסיקים לשנוא מסכימים על הכל? המיגרעות לא בהכרח קשורות לאידיאולוגיה, בטח לא התקציבים

  אהבתי

 3. דליה..הפוסט הזה ממחיש לי יותר מכל דבר אחר..
  מדוע אנחנו עדיין חברים…
  יכולתך לנתח..מציאות סבוכה ומורכבת. ..ולמצא דרכה נקודות אור..שהם ביטוי לאמת האבסולוטית…הובילה אותך לאן שאת היום..
  אהבת האמת..וחוסר היכולת לחיות עם קונפליקטים…הם מהמידות הטובות שלך..
  להבדיל מהרבה מאדדדד..שחיים בקונפליקט..חיי רוגע..ושלווה.
  חותמו של הקב"ה הוא א מ ת .
  אות הראשונה האמצעית והסופית באלפאביתא.
  אפילו היותך נשואה לגוי…לא מונעת ממך עדייך להיות בתו של המלך.
  כך נפסק..וכך היא האמת.
  מבין שישנה מחיצת ברזל …גם ברוסיה הקומוניסטית הייתה כזאת…
  אנחנו מכירים למעלה משלוש שנים..עקבתי אחרייך..
  לא תמיד אהבתי מה שכתבת….
  חסרה לי חוליה אחת בפוסט הזה…
  כולם מודים שמיץ פטל הוא תמצית החיים..
  אנחנו יכולים לחיות ולהשלים עם זה שהליכוד ישלוט..או השמאל כפי שהיה..
  אך האם אנחנו יכולים להשלים עם זה שגם החרדים ישלטו….האם לא נאבד את העשתונות…ונאמר עד כאן…
  אפילו במחיר קיומי…כפי שהשמאל מטיב להראות לנו….עם שלטון הליכוד אינם משלימים..
  על החרדים לא מעיזים אפילו לחלום ..זהו חלום בלהות..של הרבה מאזרחי המדינה הזאת…
  מה שלי נראה…שהם עדיין לא בשלים לכך.
  תמשיכו לחפש אחר האמת..באשר היא..כי רק מי שאוהב אותה ואת החכמה ..ימצא בסופו של דבר מנוחה לנפשו…
  אגב המושג חרדים..לדידי..הוא לאו דווקא אלה שבתמונה שלמעלה..

  Liked by 1 person

  1. תודה לך, שמחה שאנחנו חברים אם כי אין שם אז אין לי מושג מי אתה. לדעתי 'תמצית חיים' זה לא החיים. זה תמצית. החיים הם בדיוק ההפך לעניות דעתי – – הם תמהיל

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

בלוג בוורדפרס.קום. ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

%d בלוגרים אהבו את זה: