לחילוניות העכשווית אין מה להציע יותר לעולם למעט חורבן

אין יותר חילונית ממני. יתר על כן, אין שום סיכוי שזה ישתנה בעתיד. אני מגיעה מתוך היכרות אינטימית עם העולם החילוני ותחלואיי הרוח שלו כדי לומר לכל אלו שדבקו בדת: צדקתם. אולי לא תמיד. ברור שלא צדקתם לגמרי אבל, בשם כל הקדושים – אין לכם היום שום דבר לקבל מהעולם הנגוע בפרוגרסיביות ממארת.

המערב עשה דברים מופלאים בשלוש מאות השנים האחרונות, כשניתץ לראשונה את כל פסלי האלילים של הכנסייה ויצא מתוך חוסר הבגרות שהוא עצמו אכן היה אשם בה, היישר לנאורות ולתקופת ההשכלה. כך הצליח להביא לאנושות את ההומניזם, המדע, הדמוקרטיה, הליברליזם, השוק החופשי, את השפע והשגשוג.

אבל המערב עשה טעות אחת, קריטית: הוא רצח את רעיון קיומו של המקור המוחלט האחד, לתיקוף האמת והערך.
למשך זמן היה נראה כאילו המדע יכול להחליף את מקומו של האל כמתקף המוחלט של האמת. אבל הוא שכח שהמדע לא יכול לתקף את הערך. נדרשנו להמציא את ערכנו בעצמנו, לבדנו, ביקום עצום ממדים, ריק מהריבון, מדומיין או קיים.

כי אלוהים יכול להתקיים רק דרך דמיון קולקטיבי. גם אם יש לו קיום נפרד, מחוץ לתודעה האנושית – אין בכך כל משמעות כשבני אדם לא מתנהגים על פי צוויו. גם אם הוא עדיין מעניש ומתגמל – אין לזה ערך אם אין מי ששועה לאיומיו ולהבטחותיו. ככל שזה נוגע לנו, גם הגורל העיוור מעניש ומתגמל, ומאחר שהגורל שרירותי ועיוור – לא פלא שהאנושות חווה את חייה כנטולי משמעות.

לקחו 300 שנה שמהלכם האנושות נסקה לגבהים שלא ייאמנו, וצנחה לתהומות שהשטן לא היה יכול לברוא. ובכל אותו זמן, החלל הריק של הערך הלא מתוקף הלך והתרחב. ניתוץ אלילים הפך להיות הערך המכונן של הציוויליזציה יתומת האל, שסברה בטעות שבעצם האיקונוקלסטיקה טמון סוד הצלחת הנאורות. וכך הגענו לרגע הזה, שבו היציאה מהדת לנאורות שאפשרה את המדע – כופרת היום במדע שהיא עצמה העלתה לדרגת אלוהות. ולא רק המדע. ההיגיון הבסיסי הומת. לפני מעט מאד שנים הייתי נוהגת להתלוצץ בהומור ולומר, שההיגיון פשיסטי. היום הוא אכן נתפס כך בלי צחוק. וכך גם האמת.

גם ההומור מת. נחוצה אמת כדי לתקף אותו. הרגנו גם את ההומור ולא יהיו מספיק מים בעולם לשטוף את נהרות הדם בעולם שבו נכחד חומר הסיכה האנושי היעיל ביותר למניעת התלקחות בעת חיכוך. העולם החילוני מדבר היום גבוהה-גבוהה, על ערכים יפה כמו שוויון, זכויות אדם, הומניזם, אחווה, שלום, אלא שהמילים הללו לא רק מנותקות מכל תוכן והקשר (גם את הקשר בין תוכן, הקשר ושפה -רצחנו כבר) אלא שהמעשים שהם מניבים ישירות הם ההפך המוחלט מכל אלו. הפרוגרס מחסל את זכויות האדם למען השוויון, ואת השוויון הוא מחסל בשם האחווה והשלום, שלמענם הוא מוכן לחסל כל מי שאינו שוחר שלום ואחווה כמוהו… פניה של האנושות החילונית היום היא סכסוך מוחלט בין כל שתי ישויות, כולל סכסוך הפרט עם עצמו. אנחנו ניצבים בפתחו של ג'ונגל הובסיאני של מלחמת כל בכל. בכל. שום דבר טוב לא ייצא יותר מהחילוניות. היא התאבדה מרצון ואם כי אני אנוסה להיות חילונית, ואין בתוכי הכרת קיום אל, אני ערה לכך שאני שייכת לזן שזמנו חלף. מפה אני רוצה לקרוא לאחיי ואחיותיי האמוניים: צדקתם שלא התפתיתם לזוהר הכוזב של הנאורות החילונית (שגם היא כבר ממילא נרצחה. הפרוגרס הוא ההפך מנאורות – מתוקף הגדרתו ומתוקף מעשיו).

אני מניחה שהיה קשה מאד להמשיך לאחוז חזק במוט אוהלה של תורה בעידן מסעיר של התפתחויות טכנולוגיות, של אידיאולוגיות סוחפות, של חירויות, שהאדם מעולם לא חווה טרם המהפכה החילונית. ובמידה מסוימת, בסוגיות מסוימות באמת נותרתם מאחור. אבל עתה ברור, שאין מעלה טובה יותר מאשר לפגר אחרי הפרוגרסיה. רצוי עוד יותר, לא לתת לה בכלל פתח לעבור במאה שעריכם. אולי הדת אינה יכולה להיות מענה לכול, והזמנים באמת משתנים וחידושים ורפורמות נדרשות – אבל היום העולם החילוני כבר אינו יכול לתת מענה לשום דבר, למעט אולי לשאלה – "איך זה לחיות בעולם שבשליטת הסיטרא אחרא?". החזקתם עד עכשיו – היום זה לא הזמן "להיפתח" לעולם. הסתגרו, התכנסו, נעלנו את השער ושימרו על מה שהצלחתם לשמר עד כה. בבוא היום, הברבריות תחלוף – ואתם- היצורים האנושיים היחידים שנותרו בעלי חוט שדרה, בעלי מקור לאמונה מתקפת אמת, גם אם זו אמת חלקית, לא מושלמת, היא עדיין טובה יותר מכל אמת שיש לחילוניות להציע, ואין לה אפילו לא אמת גרועה. יש שם רק שקר, הבלים, היסטריה, טינה, שנטה וזדון- אתם הסיכוי הטוב ביותר לאחזר עבור כולנו את הציוויליזציה.

איחזו חזק במוט האוהל. הסופה הזו סוחפת לא רק את חלשי הרוח.

ביום חמישי הבא, 24.6 – אגיע כדי לומר בכנס אנשי חינוך דתיים – שימרו על נפשותיכם ועל נפש ילדיכם הרכים מפני העולם הזה. אין לאדם הגון מה ללמוד ממנו. הוא כולו הרס, חורבן, טמטום, רוע, קנאה, מירמור וזדון. הרשמו ובואו. ההנחה לחברי פורום קפה שפירא מסיימת מחר. הרשמה כאן: https://tickchak.co.il/16944?apply_coupon=vwmn96qGEB

7 תגובות בנושא “לחילוניות העכשווית אין מה להציע יותר לעולם למעט חורבן

הוסיפו את שלכם

 1. הטקסט הזה הוא לא טקסט של אדם לא מאמין. והאמונה לא שייכת רק לדתיים. אנשים שגדלו באווירה מאוד חילונית נושלו מהאפשרות להאמין ולפתח זהות קולקטיבית יהודית. אני למזלי גדלתי כמסורתית. וגם בלי להיות דתיה בכל הלכות חיי גדלתי להיות אדם מאמין

  אהבתי

 2. הבעיה אכן קשה, אבל המסקנה לא נכונה
  המסקנה היא לא להסתגר ובכך להתעלם מהקידמה
  אלא להשתמש בקידמה ובכלים הנמצאים בעולם מתוך ובבקרה של מוסר יהודי אמיתי וצודק ועם מטרת אמת לחיים
  היהדות לא מתייאשת מתיקון העולם כבר 3333 שנה והיא לא תתייאש בהמשך
  נמשיך לתקן עולם במלכות שדי ע"י התורה הקדושה עם הכלים והקידמה של המדע

  אהבתי

  1. איזה מדע? הפרוגרס חיסל את המדע; בכל מדעי הרוח מושג האמת מת מזמן. לומדים ו"חוקרים" שם רק אינדוטרינציה מרקסיסטית לסוגה; אנחנו נדרשים להאמין שהכל רק נרטיב למעט, שה"נרטיב" הפלסטיני הוא המציאות כפי שהיא לכשעצמה. בחוגי מיגדר השיטה המדעית היא כזו: התשובה ידועה מראש – ואת העובדות מתאימים למסקנה… מדעי האקלים שועבדו לחלוטין לאג'נדת משבר האקלים ומדענים מזייפים ממצאים. בפילוסופיה של המדע מוסכם – שמדע זה רק עוד דת. בחודי ההסטוריה אין כרוניקה – ההסטוריה היא נרטיב. במחקר רפואי על כאב של חולה -מוסכם שזו בעיה חברתית. חברים – המדע מת . היום, מושג האמת כפוף רק לאג'נדה, לא למציאות. המציאות לא קיימת. היא טקסט. המדע בכללותו נתפס כ"קולוניאליזם של האדם הלבן". אין יותר קדמה. יש רק חזרה כל הדרך לברבריות הטרום לשונית

   אהבתי

 3. בדיוק בגלל זה, האדם הדתי בישראל הפך מוקע. כל לשון הרע וכל הדיבה כלפיו זה כי הוא חי את ציווי התורה הנהדרת והמגוננת של נפש האדם, ולכן אינו יכול להיות מושפע בקלות לרעיונות זמניים.
  בגלל גם זה האוייב והפוליטיקה בישראל בלי בושה מציגה את כך אצל הרבה מפלגות.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com. ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

%d בלוגרים אהבו את זה: